XIX a. gražuolė 'Maréchal Niel'

Šią gražuolę auginam vazonuose, žiemai nešame į nešildomą rūsį, o sausį nešame į kambarį ant palangės. Būtinas dirbtinas apšvietimas. Jauni augalai nežydi, žiedus krauna ant senos medienos. Visas tas vargas nublanksta, kai kovo mėnesį krūmai apsipila nuostabaus grožio svyrančiais kvapniais žiedais.

Susipažinkite, tai - 'Maréchal Niel'. Rožių pasaulyje 'Marechal Niel' teisingiausia būtų apibūdinti taip: pati gražiausia, pati puošniausia, pati gracingiausia, pati elegantiškiausia, pati geidžiamiausia ir tuo pačiu pati įnoringiausia XIX a. antros pusės dama. 1864 metais šią rožę Prancūzijoje pristatė selekcininkas Henri Pradel. Ir iš karto ji tapo pačia populiariausia tiek Europoje, tiek ir už Atlanto ribų. Tai labai vešli vijoklinė rožė (gali užaugti iki 5 m. aukščio). Deja, ši dama lauke gali augti tik šilto klimato zonose (8-10 zona). Tačiau tai nesustabdė šios rožių gerbėjų, šaltesnio klimato zonose ji buvo auginama oranžerijose ir žiemos soduose. Rožininkai ją apibūdina kaip "specialistų" ar "oranžerijų" rože. Ji buvo masiškai auginama šiltnamiuose žiedų skynimui. Buvo be galo populiari tarp skintų rožių. Sunku dabar įsivaiduoti tuos šiltnamius - aukštos sienos ir pastatyti treliažai buvo apsiviję vijoklinės rožės stiebais. Netgi genėjimas buvo atskiras mokslas, juk ne taip paprasta suvaldyti tokią rožę tam, kad ji užaugintų kuo daugiau žiedų. Pervertus lenkų istoriko Roman Aftanazy keturių tomų veikalą apie XIX a. Žečpospolitos dvarus, 'Marechal Niel' paminėta, kad buvo auginama Baltarusijos ir Lenkijos dvarų oranžerijose (įdomu, kad šiame veikale beveik neminimos konkrečių augalų veislės, o 'Marechal Niel' vardinama kaip labai vertingas turtas). Rietavo oranžerijoje penki ‘Marechal Niel’ stiebai išraizgyti po stikliniu stogu savo puošniais žiedais žavėjo lankytojus.

Platelių grafai Šuazeliai šią rožę, įvynioję į samanas, gabendavo į Prancūziją kvepalų gamybai. Net ir mes išbandėme šį senovinį siuntimo būdą.

aut.: Dovilė Rylienė