2011.12.11

2009 - 2011 - ....? metų projektas (bus pratęsimas)

 

 

Prisipažįstam, kad šiais metais Dienoraščio skiltis buvo gerokai apleista... Tačiau tai visai nereiškia, kad pas mus neįvyko nieko įdomaus. Netgi priešingai - atsirado nauji plotai naujoms rožėms, o senieji rožynai taip pat po truputį ruošėsi didiesiems perdarymams.


Kažkada su Rasa padejavome, kad Lietuvoje nelabai yra kur pasižiūrėti "gyvai" gražių augalų spalvinių kompozicijų. Nusprendėme bendromis pajėgomis sukurti spalviškai suderintų rožynėlių ekspoziciją, kur rožės auginamos kartu su daugiamečiais augalais.
Daug galvojome, kaip toks rožynas turi atrodyti ir apsistojome prie taisyklingo padalinimo į "kambarius". "Kambarius" atskyrėme treliažu, kurį apželdinsime vijokliniais augalais. Kiekvienam reprezentaciniam spalviniam rožynėliui paskyrėme 4 x 5 m dydžio plotą. Iš viso 16 kambarių. Na ir beliko spręsti galvosūkius: kokias rožes sodinti, kokius kaimynus parinkti ir kaip spalviškai skoningai visa tai išdėlioti. Kiekviename kambaryje bus nedaug rožių veislių, tik kelių geriausių veislių reikiamos spalvos augalai, bet po daug augalų (vienos veislės sodinama daug vienetų). Rožės užima pie 70 proc. ploto. Visą likusią ir sunkiausią galvosūkio dalį sprendė Rasa, suplanavo kokie augalai derės prie parinktų rožių spalviškai.

2009 metų ruduo. Taip atrodė mūsų pasirinktas plotas... Vis pritrūkdavo laiko ir rankų jo priežiūrai, o ir jokia geniali idėja dėl jo anksčiau nebuvo atėjusi į galvą. Tais metais išpjovėme plote augusias senas sergančias obelis (įdomesnės senos obelų veislės prieš išpjaunant buvo padaugintos).

 

2010 metai: plotą kelis kartus purškėme Raundap'u. Pašalinome senų vaismedžių kelmus, suarėme.


Vėliau vyko matavimai, atrammų stulpams betonavimas, pirminis "grubus" takelių išprofiliavimas:


Naudojam juodą agroplėvelę nuo piktžolių. Girdėjom daug prieštaringų nuomonių dėl plėvelės naudojimo. Kai kurie apželdintojai skundžiasi, kad po kelių metų augalai pradeda skursti, nes šaknų sistemai pritrūksta oro ir plėvelę tenka nuplėšti. Tačiau mums yra labai svarbu didesnė apsauga nuo piktžolių bent pirmus kelis metus, kol suaugs daugiamečiai augalai. Kuo mažiau laiko ravėjimams, tuo geriau:

2010 m lapkritis: montuojami sienėlės skydai, pasodintos pirmosios rožės:

2011 metai. Prie rožynų galime prieiti tik kaip baigiame visus skubiuosius darbus susijusius su dauginimu ir pardavimu... Galutinai formuojame vietą būsimiems gėlynams, lyginame būsimus takus:Rudenį pasodintos rožės jau žydi. 'Princess Alexandra of Kent'®:

Lyginame, sėjame veją, sodiname rožes:


Rasa ir Darius veža augaliukus ir juos rikiuoja. Susodinta daugiau nei 500 augaliukų, ir tai dar ne pabaiga...:

Sudygo žolytė, vaizdas pamažu artėja link sumanymo... Ten, kur dešinėje matosi žolėmis apžėlusi juosta - tai vieta damaskinių rožių kolekcijai (šiuo metu jau visa užsodinta):

Lapkritis. Sodiname naują "modern" stiliuko juostą. Jokių angliškų rožių! Kiek gi galima... Augalų sunaudojame DAUG:

Mažieji Rasos augalėliai auga stebėtinai greitai. Kitais metais jie jau atsiskleis visu savo grožiu. Per žiemą belieka išspręsti galvosūkį dėl vijoklinių augalų.

Visiems pasižadėjau, kad artimiausiu metu jokių naujų rožynų ir naujų plotų įrengimo nebus :)