Simolan Rosario (Suomija)


Pagaliau šią vasarą išsipildė svajonė: aplankėme Simolan rožyną, nuostabią Pirjo Rautio kolekciją:  Simolan Rosario Tai privati rožių entuziastės ir selekcininkės Pirjo Rautio kolekcija.

Pirjo jau daugiau nei 20 metų domisi rožėmis, renka kolekciją, užsiima veislių selekcija. Kuriant rožių sodą savrbiausia buvo gamtai draugiškas sodininkavimas. Pirjo rinkosi tik vietinėmis sąlygomis galinčias augti veisles (o klimatas čia dar atšiauresnis nei mūsiškis). Atsirinkti gerai žiemojančias (nedengtas) veisles buvo nelengva - dažnai visa rožinė literatūra yra labiau pritaikyta šiltesnių kraštų augintojams. Pirjo pradėjo domėtis senovinėmis rožėmis, tačiau tikrai ne visos, kurios puikiai auga centrinėje Europoje, išgyveno Simolan rožyne. Suomijoje rožės pradėtos auginti palyginti neseniai ir nėra daug duomenų apie žiemojimą. Po ilgų metų bandymų Pirjo teigia, kad pačios atspariausios: rugosa, spinosissima, gallica grupių rožės bei kai kurios rūšys. Pirjo surinko labai dideles šių atspariųjų grupių kolekcijas, žinoma, kiekvienoje grupėje taip pat yra išimčių. Kai kurios alba, damaskinių ir moss grupių veislės taip pat gali gerai augti.

Pirjo pirmenybę teikia savašakniams sodinukams, o skiepytus sodina labai giliai: skiepijimo vieta net 15-20 cm po žeme.

Mums labai patiko požiūris į sodininkavimą: "tai tik hobis, todėl būtinai turi būti laiko uostymui, atradimams ir fotografavimui..." Sodas nemažas, reikalaujantis daug darbo, tačiau nepergyvena, jei kažkas lieka nepadaryta. Man atrodo tai labai teisingas požiūris į sodininkavimą: atsirinkti tavo sodininkavimo būdui tinkamiausias veisles, kurios gali augti be vergavimo ir nuolatinio šokinėjimo aplink jas ir tiesiog džiaugtis savo sodu.

Rožyną aplankėme liepos pradžioje, kai kurios rožės jau buvo nužydėjusios. Buvo ypač karšta diena, ten taip karšta turbūt būna tik vieną kartą metuose...

Taigi, reportažas iš 'dūšiai' artimo rožyno:


"Pappilan Neito" - rastinukė, rasta Suomijos šiaurinėje dalyje, Leskelä miestelyje, kur dažna vietiniuose soduose. Užauga iki 1,5 m aukščio, subrandina stambių vaisių derlių:

 

'Pekka Hepoluhta' (Pirjo Rautio, gallica) - žiedlapiai subtiliai pamarginti:

 

'Helmi' (Pirjo Rautio, 2005, rugosa) - labai graži rugosa veislė, ryškūs stambūs žiedai, vietomis su baltais dryželiais:

 

'Toivo' (Pirjo Rautio, 2003, rugosa) - išskirtinis rugosa hibridas dėl žiedų formos. Dažniausiai rugosa hibridų žiedai yra netvarkingos formos, o 'Toivo' žiedai labai pilnaviduriai, dailios formos, panašūs į senovinių damaskinių rožių žiedus:


'Hämis' (Pirjo Rautio, damskinė):

 

'Christine Baba' (Pirjo Rautio, 2005, gallica):

 

'Helena Schjerfbeck' (Pirjo Rautio, 2004, gallica):

 

'Sassa Natalia' (Pirjo Rautio, 2008, rugosa), ilgai žydinti veislė, subrandina stambius vaisius:

 

'Sini' (Pirjo Rautio, gallica ir damascena hibridas), žydėjimo pradžioje žiedai būna gražios kriauklių rausvumo spalvos:

 

'Marko Henrik' (Pirjo Rautio, gallica) - labai graži veislė, žydėjimo pradžioje žiedai tamsios karmino spalvos, vėliau spalva keičiasi į tamsiai purpurinę, žiedlapių kraštai ypač patamsėja:

 

'Ilmari Rautio'  (Pirjo Rautio, rugosa) - išskirtinis rugosa hibridas dėl ypač tamsios žiedų spalvos:

 

'Elena' (Pirjo Rautio, 2006, gallica) - ryškūs žiedai, gražiai dera su nedideliais lapais:

 

'Viggo' (Pirjo Rautio, 2004, gallica, 'James Mason' sėjinukas). Krūmas ne toks didelis kaip 'James Mason', žiedai sodriai raudoni, stambūs:

 

Ši gražuolė dar neturi pavadinimo:

 

'Princesse de Tripoli' (Pirjo Rautio, damaskinė) - labai gausus žydėjimas:

 

'Venla' (Pirjo Rautio, 2001) - Rosa nitida ir rugosa hibridas. Panaši į 'Dart's Defender' tik ši žymiai aukštesnė, pusiau pilnavidurė:

 

'Pia' (Pirjo Rautio, 2005, gallica)  - labai gracinga veislė, stambūs purpurinių ir violetinių atspalvių žiedai dailiai "prisegti" ant stiebų:

 

'Asta'  (Pirjo Rautio, 2005, gallica) - gražuolė "strazdanotoji" gallica, tik mūsų apsilankymo diena buvo ypač karšta... Karštu oru ne taip ryškiai matosi starzdanėlės.

 

'Erkki Rautio'  (Pirjo Rautio, rugosa), stambūs tamsaus atspalvio žiedai:

 

'Annukka' (Pirjo Raution, 2002, rugosa):

 

'Leo' (Pirjo Rautio, 2013, rugosa) - intensyvi žiedų spalva ir kvapas:

 

'Heta' (Pirjo Rautio, gallica):

 

'Amour' (Pirjo Rautio, gallica):

 

'Hienohelma'  (Pirjo Rautio, rugosa ir gallica hibridas):

 

'Marjaana Lindeman' (Pirjo Rautio, 2004, gallica) - stambūs žiedai:

 

'Merveille' (Pirjo Rautio, 2005, gallica) - gražuolė gallica aksominiais žiedais:

 

'Maikki'  (Pirjo Rautio, moss):

 

'Soile Kylikki' (Pirjo Rautio, rugosa):

 

'Arvo' (Pirjo Rautio, rugosa):

 

'Célina' (Hardy, prieš 1843, moss):

 

'Leskelä' (rugosa ir gallica hibridas) - rastinukė, rasta Leskelä miestelyje.