Sangerhausen'o rožynas (Vokietija)

 

Tai pati didžiausia rožių kolekcija pasaulyje. 2003 metais rožynas atšventė 100 metų jubiliejų. 2009 metais tapo Vokietijos rožių genų banku, o 2010 metais buvo oficialiai pripažinats kaip botanikos sodas.

Tai seniausia išlikusi specializuota augalų kolekcija Vokietijoje. Rožynas skiriasi nuo kitų sodų/parkų, nes jo pagrindinis tikslas yra išsaugoti ir plėsti sistematinę kolekciją remiantis moksliniais kriterijais. Pagrindinis dėmesys skiriamas rūšims ir istorinėms rožėms. Svarbios istorinės rožių veislės sodinamos keliose sodo vietose, kad padidinti išlikimo šansą. Šiuo metu rožynas susiduria su tinkamų plotų naujiems sodinimas stygiumi. Dėl to čia nėra sodinama daug kitokių augalų - vienmečių ar daugiamečių gėlių kompozijų.

Pačiame Sangerhausen'o miestelyje labai daug vijoklinių rožių. Miestelyje gyvena apie 20 000 žmonių, o rožyną kasmet aplanko apie 150 000 lankytojų. Pats miestelis dar tituluojamas Rožių miestu. Todėl nenuostabu, kad rožės ir rožynas yra labai svarbūs. Beveik prie kiekvieno namo yra padarytos puikios atramos vijoklinėms rožėms:

 

Šiuo metu didžiausia pasaulio rožių kolekcija užima 12,5 ha plotą, kuriame auga 8300 skirtingų taksonų rožės. Bendras pačių augalų kiekis - apie 75 000 vnt.

 

 

Čia saugomos netgi tokios veislės, kurios atrodo visai nevertos saugojimo: jos labai serga, silpnai auga ir norint jas išsaugoti, reikia kiekvienais metais pasidauginti naujų augalų, nes yra didelė rizika, kad jos per sezoną neišgyvens...

Labai neįprasta Rosa multiflora var. watsoniana - mutacija iš Japonijos:

 

Vienas iš pirmųjų Rosa persica hibridų 'Euphrates' (Harkness, 1986 m.):

 

Geram klimate gali būti ir taip, ir dar geriau....

 

Čia žemiausia temperatūra -20 laipsnių. Rožyno gidas visaip bandė aiškinti, kad praėjusių metų žiema buvo labai šalta ir todėl jų vijokliai atrodo prastokai... Iš tikrųjų būdavo labai smagu klausytis kaip aikčioja moteriškės iš šiltų kraštų ("negaaaaliiii būūūtiiii"), kai išgirsta, kad kai kurios rožės tą žiemą apšąlo...:) O taip atrodė "vargšelis" 'Alchymist':

 

Dėl vietos stokos, nemažai krūminių rožių auginamos ir formuojamos kaip vijokliai. Labai nustebom, kaip gali būti suformuotos plačiu krūmu augančios veislės.

'Chloris' ir Rosa alba 'Semiplena':

 

'William Grow' (moss):

 

Rosa inermis 'Morletii":

 

Rožyno fone matomi kalnai (apie 150 m aukščio), tai vario kasyklos. Kasyklos yra uždarytos nuo 1990 metų, šiuo metu veikia muziejus.