Rožės Danijoje

Už nuotraukas ir straipsnį dėkojame Vilmantui http://dk.sodogeles.lt/

Nesumeluosiu teigdamas, kad rožės Danijoje yra vienos iš populiariausių sodo augalų. Jeigu pasakysiu, kad čia rožių beveik niekas nedengia (tik lepūnėles), ko gero manysite, kad tai idealiausia vieta sodininkauti. Bet kaip kieviena moneta turi antrą pusę ir kantą, taip ir jūrinis klimatas turi savų privalumų ir trūkumų. Be to čia Skandinavija, o Skandinavijoje (beveik) niekada nebūna šilta. Paprastai pavasaris prasideda vasario pabaigoje-kovo mėnesį snieguolių ir erančių žydėjimu, bet vėsios dienos ir naktys tęsiasi iki gegužės vidurio. Tad nors ir anksčiau prasidėjęs pavasaris stabtelėja ir pvz. ievos pražysta pora savaičių vėliau nei Lietuvoje. Vasaromis būna neprognozuojami sausieji ir šlapieji periodai, kai lyja per mažai arba per daug, o temperatūros nelepina (išskyrus 2013-ųjų vasaros karščius). Rudens šalnos ateina spalio pabaigoje ir šiaip ruduo asocijuojasi su nuolatiniu lietumi. Žiemos gana nestabilios, bet jei pasnigo reiškia greitai šals iki -10 ar -15oC. Pamiršau paminėti, kad vėjas pučia nuolat, tik jei tai ne uraganas tai niekas nelabai ir kreipia dėmesio. Nors žiemos lengvos, bet vasaromis rožėms trūksta šilumos, tad daugybė lepesnių ar lietui jautrių veislių gali augti tik šiltnamyje, o ir atsparesnės rožės nepasiekia maksimalių matmenų.

Danija turi vienus iš griežčiausių aplinkosauginius reikalavimus chemikalams, tad tik vos keletas priemonių nuo ligų ir kenkėjų yra prieinamos mėgėjams. Bet nei klimatas, nei kitos kliūtys netrukdo rožėms surasti savo vietą soduose. Kiekvieną birželį , apie Jonines, yra pats senovinių rožių žydėjimo pikas, o moderniosios rožės dar tik skleidžiasi. Tuo metu daugybė sodų atveria vartelius lankytojams. Sodų lankymas yra vienas iš smagiausių laisvalaikio praleidimo būdų. Tai galimybė pamatyti daug įdomių augalų, susipažinti su daugybe ”išprotėjusių“ sodininkų, pasisemti patirties ir patirti įspūdžių. Kiekvienas sodas skirtingas – viename viskas kruopščiai prižiūrima, kitame leidžiama gamtai spręsti kas auga, o kas ne. Danijoje sodas suprantamas, kaip vieta kurioje leidžiamas laikas su šeima ir ilsimasi. Tai ne paroda ar statuso rodymas. Kolekcinius sodus dažniausiai kuria pensinio amžiaus žmonės, kurie sodo priežiūrai turi daugiau laisvo laiko.

Daug ir įvairių rožių puošia Danijos sodus. Vienos iš populiariausių šiuo metu yra Angliškos ir įvairios Poulsen, Kordes ir Tantau kompanijų. Poulsen kompanija dažnai rožes vadina skandinavams žinomais vardais, pvz. pramogų parko Kopenhagoje – „Tivoli“, garsiausio Danijos sodininko – „Claus Dalby“, aktorių – „Ingrid Bergman“ ir "Ghita-Renaissance" (Ghita Nørby), rašytojų – „Astrid Lindgren“ ir „Karen Blixen“, dvarų – „Gråsten“, „Ledreborg“; karališkosios šeimos narių – „Dronning Ingrid“, „Dronning Margrethe“, „Kronprinsesse Mary“ ir t.t. Kita populiarumo priežastis yra ta kad šios rožės yra gerai prisitaikiusios prie daniško klimato, o dauguma naujausių dar ir ypač atsparios ligoms. Be Poulsen kompanjos yra dar ir daugiau smulkesnių selekcininkų. Rožių įsigyti galima visur – specializuotuose ūkiuose, medelynuose, prekybos centruose, internetinėse krautuvėlėse, mugėse... Tai lengvai prieinamas augalas, o kainos priklauso nuo veislės (nuo 30 DKK už „The Fairy“ sodinuką plikomis šaknimis iki 300 DKK už anglišką rožę vazone).

 

Rožės Kopenhagoje:

 

Rožių gyvatvorė Fredericia miesto kapinėse:

 

Rožynas Meilės tako (Kaerlighedssti) pradžioje:

 

'White Meidiland' prie Kolding ežero:

 

Rožės prie daugiabučio Fredericia:

 

'Alchymist':

 

 

Jazminai lanksvos ir rožės prie daugiabučio Middelfart:

 

Baltažiedė (Alba) rožė:

 

Besidriekiančiu rožių mix'as:

 

'Eden Rose':

 

'Gartnerfreude', Quercus robur 'Fastigiata' ir buksmedžiai:

 

'Goldfinch':

 

Rožės ir Hibiscus baltas:

 

'Pink the Fairy' ir 'The Fairy':

 

'Superstar':

 

'The Fairy', levandos ir aguonos:

 

'Tomelisse' ir Fagus sylvatica purpurea pendula:

 

Rožės ant mūrinės arkos:

 

Rožės Fredericia želdynuose:

 

Rožės prie baseinėlio:

 

Rožės Ribe senamiestyje: