Rudeninis rožių genėjimas: genėti ar palikti?

Kiekvieną rudenį Lietuvoje atsiranda daugybė "specialistų", viską išmanančių apie rožių genėjimą. Tikriausiai ir Jūs, kai buvote pradedantis rožių augintojas, iš "patyrusių specialistų" ne kartą esate gavę "primygtinų patarimų", kad rožes reikia rudenį trumpai nukirpti.

Kiekvieną rudenį Lietuvoje atsiranda daugybė "specialistų", viską išmanančių apie rožių genėjimą. Tikriausiai ir Jūs, kai buvote pradedantis rožių augintojas, iš "patyrusių specialistų" ne kartą esate gavę "primygtinų patarimų", kad rožes reikia rudenį trumpai nukirpti. Nukirpti taip, kad virš žemės liktų vos keletas ar keliolika centimetrų. Anot tokių "specialistų" trumpai nugenėtos rožės geriau žiemos ir t.t. Ginčytis tokiais atvejais tikrai neverta. Nepavyks. Populiariuose lietuviškuose žurnaluose vis dar spausdinami "specialistų" straipsniai su tokiais patarimais. Nors logiško paaiškinimo, kodėl taip reikia daryti dar neišgirdau.


Todėl šį straipsnį rašau visai ne tiems „specialistams“ – vis tiek neperauklėsiu, o pradedantiems ir įsiklausantiems augintojams.

Rašysiu ne savo pamąstymus, o tiesiog peržvelgsiu keleto užsienio rožininkų rekomendacijas:

David Austin, Peter Beales, Graham Thomas, Dr.D.G.Hessayon rekomenduoja: visur, kur žiemos yra nešaltos, rožės genėti sausį arba vasarį. Tose klimato zonose, kur žiemos yra šaltos, reikia laukti, kol rožės pradeda sprogti.

Jerry Olson ir John Whitman „Growing roses in cold climates“ (1998 m.):
„Niekada negenėkit vėlai sezono metu. Genėjimas visada skatina naujų ūglių augimą, kurie šaltą žiemą žūsta. Nustokite genėti peržydėjusius žiedus liepos gale ar rugpjūčio viduryje, nes uogų formavimasis taip pat padeda augalui pereiti į ramybės būseną.“

Helmut Jantra „Rosen.Auswahl.Pflege.Gestaltung“ (1991 m.):
„Vienintelis tinkamas laikas genėjimui – pavasaris (kovo pabaiga arba balandis). Rudeninis trumpas genėjimas betikslis (nenaudingas), taip tik nusilpniname krūmą ir suardome krūmo harmoniją.„

Kordes kompanija (Vokietija):
Rudeninis genėjimas atliekamas tik dėl estetinių priežasčių. Augimo sezono pabaigoje daugiau negu per pusę stiebų trumpinti negalima.

Kai kurie autoriai dar patikslina, kad vėlai rudenį (lapkričio gale), galima patrumpinti labai ilgas, iš bendro krūmo stipriai išsikišusias pavienes šakas tam, kad jų žiemą neblaškytų šalti žiemos vėjai. Taip pat dėl estetinių priežasčių vėlai rudenį galima nukirpti nužydėjusius žiedynus.

Dar būtų galima vardinti daugybę autorių, bet manau neverta jei jau šie neįtikino. O kuo gi naudingas smarkus rožių genėjimas rudenį, kai priešakyje šalta žiema? Man sunku surasti priežastis, na nebent tik tuo, kad tokias rožes labai lengva apdengti, arba tuomet „šiltnaminiams“ rožininkams galima prisirinkti skiepų žiemos skiepijimui.

Na, o pavasarį galite genėti. Ten jau savos taisyklės kiekvienai grupei. Labai geros Peter Beales rekomendacijos:
„Pagrindinis genėjimui reikalingas įrankis – sveikas protas. Kitas svarbus dalykas – augalo pajautimas, trečias reikalingas dalykas – geros pištinės, na o ketvirtas – aštrus sekatorius“

Dovilė Rylienė
Sibirkos Rožynas

LIERATŪRA:
Austin D., 1993: The heritage of the rose
Beales P. 1997: Classic Roses
Jantra H., 1991: Rosen. Auswahl. Pflege. Gestaltung
Olson J., Whitman J., 1998: Growing roses in cold climates
Thomas G.S., 1994: The Graham Suart Thomas Rose Book