Rožių auginimas lauko vazonuose


Rožes galima sėkmingai auginti lauko vazonuose ar kubiluose. Tik reikia įdėti šiek daugiau pastangų (kruopštesnė priežiūra nei grunte augančių rožių) ir tinkamai pasirinkti veislę.

 

 

 

 

 

 


Auginant rožę vazone visada yra didesnė rizika, kad ji labiau nukentės nuo žiemos šalčių ir krūmas greičiau pasens. Kai kurios rožės, auginamos lauko vazonuose, atrodo labai dekoratyviai. Toks auginimas yra labai aktualus mažuose sodeliuose. Vazonus su rožėmis galima pastatyti kiemeliuose, ant sodo takelių, balkonuose, terasose, ant šaligatvių ir t.t.

Toks rožių auginimas taip pat dažnai yra vienintelė galimybė kolekcionieriams, norintiems auginti lepesnias rožių veisles, kurios pas mus įprastai nežiemoja.

Vazono pasirinkimas:

Visų pirma reikia išsirinkti tam tinkamą vazoną. Tai gali būti vazonai, medinės dėžės, kubilai, palangių dėžės, kabantys krepšiai, cemento vamzdžiai ir t.t. Labai svarbu vazono dydis! Vazonas turi būti pakankamai erdvus. Apie 25 l talpos ir daugiau (priklauso nuo auginamos rožės dydžio). Jis turi būti aukštas (rožių šaknys ilgos). Turi būti drenažo skylė. Populiariausi: keramikiniai, plastikiniai ir mediniai vazonai. Kiekvienas turi savų pliusų ir minusų. Keramikiniai vazonai gražūs, gerai "kvėpuoja", stabiliai stovi vėjuotose vietose, tačiau sunkūs, reikalauja dažno laistymo ir pakankamai brangūs. Plastikiniai vazonai ne tokie gražūs, nepilnai "kvėpuoja", tačiau nebrangūs, lengvai valomi, ilgaamžiai, reikalauja mažiau laistymo ir lengvesni. Mediniai kubilai gražūs, gerai laiko drėgmę, brangūs, sunkiai valomi ir supūnantys. Rožėms netinka metaliniai vazonai – jie labai greitai įkaista ir perdžiūna. Idealu, kai rožių vieta terasoje, kiemelyje ar ant šaligatvio yra numatyta iš anksto, prieš plytelių klojimą. Tuomet numatytoje vietoje yra paliekamas atviras gruntas ir pastatomos vazono sienelės ar sumūrijama dviguba sienelė.

Geriausia kai drenažo skylė yra atvira - po vazonu pastatomos nedidelės kojelės ar tarpinės, kad vazonas atkiltų nuo pagrindo. Nestatykite vazonų su rožėmis tiesiai ant žemės ar pievelės - vazono dugne labai greitai apsigyvens skruzdėlynas.

Jei yra pakankamai didelis vazonas – galima auginti ir vijoklinę rožę, tik ji niekada nepasieks tikro savo aukščio. Dauguma modernių terasų yra taisyklingo išplanavimo, todėl jose gražiai žiūrėsis vazonai su stiebinėmis rožėmis.

Priežiūra:

Auginimo sąlygoms reikia ypatingo dėmesio. Jei rožei vazone bus sudarytos tinkamos auginimo sąlygos (tręšimas, laistymas, žiemojimas) – galima auginti kad ir vijoklines rožes. Labai svarbu dirvožemio kokybė! Dirvožemis turi būti geriausios kokybės, turtingas organinių medžiagų bei lengvas (geros aeracijos). Sunkiame, sukritusiame dirvožemyje rožė skurs ir neaugs. Geriausia lygiomis dalimis sumaišyti kompostą su nurūgštintomis durpėmis ir dadėti gerai perpuvusio mėšlo.

Sausu šiltu oru reguliariai laistykite (vakare), tačiau dirvožemis neturi būti nuolat šlapias, permirkęs. Jei reguliariai nukirpsite peržydėjusius žiedus (pakartotinai žydinčių veislių) – rožės žydės dažniau. Tręškite du kartus į metus: pirmą kartą kai pradeda skleistis lapai, antrą kartą – birželį arba liepą. Geriau tręšti skystomis trąšomis. Labai svarbu tinkamai pasirūpinti rožių vazonuose žiemojimu.

Yra keletas saugojimo per žiemą būdų:

1. Sodinant rožę į vazoną, panaudokite tvirtą, ne plastikinį, maišą (iš džiuto) – prieš žiemą ištraukite rožę kartu su maišu ir prikaskite žemėje. Taip kuo mažiau pažeisite šaknų sistemą.

2. Gražiai išimkite iš vazono ir tada prikaskite.

3. Prikaskite kartu su vazonu.

4. Nešti į vėsią patalpą, kur temp. nuo nulio iki kelių laispnių virš nulio. Dirvožemis vazone žiemos metu turi būti drėgnas, bet ne per šlapias.

5. Jei jūs negalite skirti tiek laiko ir pastangų rožės peržiemojimui - ne bėda: pasodinkite į vazoną gausiai žydinčią veislę, iki pat šalnų gėrėkitės jos žiedais, o prieš žiemą kam nors padovanokite arba tiesiog išmeskite. Rožė juk taip pat gali būti "vienmetė" gėlė, tik šiek tiek brangesnė už įprastines, bet to verta :)Veislių pasirinkimas:


Yra labai didelis veislių, tinkamų auginti vazonuose, pasirinkimas. Svarbiausia - atsparumas ligoms. Ypač reiktų vengti neatsparių ligoms veislių. Taip pat nepatartina rinktis labai aukštų, tiesių, negausiai lapuotų, rožių. Geriausiai tinka Poliantinės, Floribundinės, neaukštos Modernios Krūminės, Miniatiūrinės rožės. Jei vazoną su rože statysite balkone ar lauko terasoje – rinkitės kvepiančias veisles. Siauras Arbatines Hibridines ar Miniatiūrines rožes galima sodinti kelias į vieną vazoną. Stiebinės rožės taip pat labai gražiai atrodo vazonuose, apačioje galima pasodinti kiliminių vienmečių ar daugiamečių gėlių.

Tinkamos auginti vazone, veislės:

Veislių pasirikimas didelis, visų išvardinti tiesiog neįmanoma. Svarbiausi kriterijai renkantis - atsparumas ligoms ir vešlumas.

Senovinės rožės: Daugelis yra pakankamai didelės ir žydinčios vieną kartą sezono metu, gražiau atrodo auginamos grunte, nei vazone. Iš pakartotinai žydinčių senovinių labiausiai tinka Portlando grupės rožės, jos yra vešlios, krūmas gražios formos, o ir gerai žydi pakratotinai. Dauguma Remontantinių rožių nelabai tinka auginimui vazonuose, nes joms trūksta vešlumo, dažniau serga grybinėmis ligomis. Bourbon grupės rožės nors ir gerai žydi pakartotinai, bet yra šiek tiek per didelės. Turint didelį vazoną, galima būtų auginti Bourbon'ą 'Louise Odier' - ji žydi gausiai, žiedai labai kvapnūs.

Tinkamiausios auginimui vazonuose Senovinės rožės:
'Comte de Chambord' arba 'Mme Knorr'
'Jacques Cartier'
'Parvifolia' (žydi vieną kartą sezono metu)
'Rose de Rescht'
'Rose de Meaux' (žydi vieną kartą sezono metu)
'Stanwell Perpetual' - reikės didelio, aukšto vazono, nes šakos plačiai svirs žemyn.


Jei turite kur laikyti vazoną per žiemą (pakankamai vėsi (iki -5°C), ne per šilta patalpa), tai vazone galima auginti lepesnias gražuoles iš Noisette (Tea-Noisette) grupės: 'Gloire de Dijon', 'Sombreuil' ir kt. Priešingai, galima auginti ir labai atsparias šalčiams veisles (neaukštas, iki 1 m augančias, Rosa rugosa, Rosa pimpinellifolia veisles): sodinant į atsparų šalčiams ir pakankamai didelį vazoną, jums nereikės rūpintis rožių dengimu žiemai.

Keletas modernių veislių, tinkamų auginti lauko vazonuose:

'Ballerina' - klasikinė, labai dažnai vazonuose auginama veislė, gausiai žydi
'The Fairy' - klasikinė, labai dažnai vazonuose auginama veislė, gausiai žydi
'White Pet'
Tinka dauguma Hybrid Musk grupės veislių - gražios 'Felicia', 'Cornelia', jau paminėta 'Ballerina'
'Mozart'
'Alba Meidiland' ®
'Bonica'
'Leonardo da Vinci' ®
'Swany' - plačiai svyranti
'Sea Foam'
'Gruss an Aachen'
'Centenaire de Lourdes'
'Eulalia Berridge' - plačiai svyranti
'Perle Angevine'
'Red Fairy'
'Marie Pavic'
'Blsossomtime'
'Grüss an Teplitz'

Iš vijoklinių, turint didelį vazoną, galima bandyti auginti modernias vijoklines rožes (Modern Climber): 'Laguna' ®, 'New Dawn', 'Kristine Helene', 'Bantry Bay', 'Leverkusen'... Rinktis gausiau žydinčias veisles, kurios gerai žiedus krauna ant šoninių šakelių, o ne augina stačius tvirtus stiebus ir gausiai pradeda žydėti tik kai užsiaugina daug "masės".

Angliškos/David Austin® Roses rekomenduojamos veislės:

'Anne Boleyn' ®
'Alan Titchmarsh' ®
'Benjamin Britten' ®
'Christopher Marlowe' ®
'Charlotte' ®
'Claire Austin' ®
'Darcey Bussell' ®
'Golden Celebration' ®
'Grace' ®
'Harlow Car'r ®
'Jubilee Celebration' ®
'Munstead Wood' ®
'Rosemoor' ®
'Teasing Georgia' ®
'Sister Elizabeth' ®
'Wildeve' ®
'Young Lycidas' ®
Taip pat tiktų: 'Abraham Darby' ®, 'Crown Princess Margaretta' ®, 'Mary Rose' ®, 'Claire Austin' ®.


Kordes Söhne veislės, tinkančios auginti vazonuose:

'Amber Sun' ®
'Apache' ®
'Bad Birnbach' ®
'Pink Emely' ®
'Cubana' ®
'Diamant' ®
'Escimo' ®
'Fortuna' ®
'Gärtnerfreude' ®
'Innocencia' ®
'Knirps' ®
'Lupo' ®
'Maxi Vita' ®
'Neon' ®
'Palmengarten Frankfurt' ®
'Pepita' ®
'Sunny Rose' ®
'Sommerabend' ®
'Sonnenröschen' ®
'Roadrunner' serija
'Apricola' ®
'Garden of Roses' ®
'Home and Garden' ®
'Pomponella' ®
'Solero' ®
'Angela' ®
'Rosarium Uetersen' ®
'Zaide' ®

Tantau veislės, tinkamos auginti vazonuose:

'Alpengluhen' ®
'Austriana' ®
'Pearl Mirato' ®
'Mirato' ®
'Rody' ®
'Foxi'® serija (neaukštos Rosa rugosa veislės)
'Satina' ®
'Shneekönigin' ®
'Stadt Rom' ®

Rožių auginimas patalpoje

Jei patalpa yra vėsi, šviesi ir pakankamai drėgna – galima bandyti auginti rožes viduje. Dažniausiai tokios sąlygos būna seno tipo namuose su vėsia (bet ne per šalta) veranda ar moderniuose žiemos soduose (ne per šiltuose). Karalienės Viktorijos laikais buvo labai populiaru auginti tokias rožes. Buvo auginamos kelios kininių rožių veislės, arbatinės rožės, seniausios arbatinės hibridinės veislės bei klasikinės miniatiūrinės. Kiekvienas namų ūkis keitėsi patikusių rožių auginiais, o vasarai vazonus su augalais išnešdavo į lauką.

Deja, šiuolaikiniuose namuose ir butuose dažniausiai sąlygos yra netinkamos rožių auginimui viduje, nes oras yra per sausas, o temperatūra per aukšta. Taip pat vasaros metu rožė neturi stovėti ant saulėtos palangės, nes jai bus per karšta. O pernešus į kitą patalpos vietą padidėja rizika apšviestumui. Turi būti balansas tarp šviesos ir temperatūros. Turi būti reguliariai laistoma.

Jei jūs turite sąlygas rožių auginimui patalpoje, atidžiai rinkitės tam tinkamą veislę. Labiau tiks visžalės (beveik neturinčios ramybės periodo), savašaknės rožės. Deja, tokios gražuolės lauko sąlygomis per žiemą pas mus neišgyventų.

Kambarinių gėlių skyriuose pardavinėjamas šiuolaikines miniatiūrines kambarines rožes moderniam name/bute galima laikyti geros būklės tik tam tikrą laiką – 5-6 sav., vėliau rožės turi būti sunaikinamos arba perkeltos į lauką atsigauti.