Darbai rožyne birželio mėnesį

Rožių priežiūra

Šiais metais pavasaris mūsų nelepino šiltais orais, daugelyje vietų net gegužės viduryje vis dar turėjome sniego ir naktines šalnas, todėl rožių augimas dar tik įsibėgėja...

 

 

Birželio mėnesį augalai bandys "prisivyti" šaltu metu sustojusį augimą, jau mėnesio pradžioje ūgliuose tarp lapų pradeda vystytis žiedpumpuriai. Intensyvaus augimo metu augalams reikia itin daug maisto medžiagų - jei rožių nepatręšėte gegužės menesį, tai padarykite kuo skubiau.  Jei pavasarį tręšėte kalio ir fosforo trąšomis - liepos mėnesį rožes patręškite papildomai. Intensyvaus augimo metu rožėms reikia daug azoto, daugeliui rožių po žiemos reikia atsiauginti nugenėtus stiebus. Tik nepersistenkite -azotas skatina žaliosios masės, bet ne žiedų augimą. Pertręštos azotu rožės augs "riebiais", sultingais lapais ir ūgliais, tačiau, kol neišnaudos azoto pertekliaus, gali mažai žydėti. Be to, itin sultingi ūgliai darosi neatsparūs grybinių ligų ir kenkėjų atakoms. Šalčiams atsparių didelių rožių krūmų (taip vadinamų "parko rožių"), kuriems nereikia atsiauginti žaliosios masės iš naujo, papildomai azoto trąšomis netręškite. Šio tipo rožėms ir erškėčiams pakanka maisto medžiagų, kurias gavo pagrindinio pavasarinio tręšimo metu.  Pertręštos jos gali prarasti atsparumą šalčiams ir blogai žiemoti kitą žiemą. Trąšos būna įvairios koncentracijos, todėl tręšimo normas skaitykite ant naudojamų trąšų pakuotės.

Jei to nepadarėte pavasarį, į dirvožemį įterpkite organinių medžiagų - mėšlo, durpių  ar komposto, nuolatos purenkite dirvos paviršių aplink krūmus. Kai kurie maisto medžiagų elementai sunkiai skverbiasi į dirvožemį  ir, jei dirva supuolusi, nelaidi orui, maisto medžiagos  lieka "užrakintos" dirvožemio paviršiuje ir augalų šaknų nepasiekia. Ypač  tai aktualu jei rožės auga sunkiame molio dirvožemyje. Supuolusiose dirvose labai sunkiai vystosi rožių šaknynas.

Sezono pradžioje  iki pirmojo žydėjimo rožių dažniausiai nekankina grybinės ligos. Rožių atsparumas ligoms labai priklauso nuo pasirinktos veislės, todėl jei rožė pradeda sirgti dar nei karto nežydėjusi - pagalvokite ar tikrai vertą tokos veislės rožę auginti.

Birželio mėnesį jaunus rožių ūglius puola "skanauti" įvairiausi kenkėjai. Juos ėda bent penkerių rūšių pjūkleliai. Vieni iį jų įsigraužia į rožių stiebus ir nudžiovina jų viršūnes, kiti susuka ir apgraužia jaunus lapus, treti išgraužia lapų minkštimą, palikdami tik styrančias gyslas, intensyviai dauginasi rožiniai amarai. Nors jie nedaro tokios žalos kaip pjūkleliai, tai gana įkyrūs vabzdžiai. Įdomu tai, jog amarai geba daugintis "pumpuravimo" būdu, dauginasi net nesubrendę jauni individai, todėl  birželį ant rožių stiebų viršūnių galima aptikti ištisas amarų kolonijas.  Visi šie kenkėjai  gali būti naikinami sisteminiais insekticidais (pvz., Actara). Jei rožių nepurškėte gegužės pabaigoje, birželio pradžioje pats metas tai padaryti. Į tą patį tirpalą įmaišykite ir sisteminio fungicido - nereikės tai daryti du kartus.  Prieš tai patikrinkite ar turimas fungicidas gali būti maišomas su naudojamu insekticidu. Apie pesticidų tarpusavio suderinamumą galima rasti internete.

Su kenkėjais galima bandyti kovoti ir ekologiškomis priemonėmis. Jei rožių nedaug, kenkėjus tiesiog surinkite rankomis, nuplaukite vandens srove ar panašiai. Jei rožių daugiau,  galima bandyti kenkėjus apgauti. Daugelis kenkėjų mitybinius augalus randa pagal specifinį kvapą, kuriam jie yra labai jautrūs. Jei rožes apdoroti  fitoncidinių savybių turinčių augalų ekstraktais ar eterinių aliejų tirpalais, dalis kenkėjų taip apdorotų rožių paprasčiausiai neranda. Taip auginamų rožių žiedus drąsiai galima naudoti parfumerijai ar konditerijai. Šis būdas visiškai nekenkia nei sode lakstantiems vaikams, nei naminiams gyvūnams, tačiau yra nepalyginamai brangesnis, imlus darbui ir... nelabai kenksmingas ir patiems kenkėjams, todėl naudojant tik ekologines priemones pedantiškai idealios rožių išvaizdos neverta tikėtis.  Tai šen, tai ten kyšos apgraužti lapai, ar matysis dėmelės ant lapų.

Birželio viduryje prasidės ankstyvų rožių, o pabaigoje - masinis žydėjimas. Bežiūrint į puošnius jų žiedus daugelis sodininkų sutinka, jog buvo verta dėl jų stengtis.

Mindaugas Ryla