Italijos rožynai. Vila d'Este

Vilos d'Este parkas garsėja savo senovinių rožių kolekcija.

 

 

 

 

Vilos d'Este parkas garsėja savo senovinių rožių kolekcija. Čia auga apie 350 rožių veislių. Pats rožių žydėjimas čia būna Balandžio - gegužės mėnesiais, vedamos netgi specializuotos ekskursijos apie rožės. Tokiu laiku žydi visos aukštosios laipiojančios ir senovinės rožės, kurios taip žiedais apsipila tik vieną kartą sezono metu. Rožės čia auga jau beveik penkis amžius, tiesa, XVI - XVIII a.  jų nebuvo labai daug.  O vėliau beveik du amžius (nuo XVIII iki XIX a. pabaigos) sodai buvo apleisti ir neprižiūrėti, dauguma augalų išnyko, o dėl sulaukėjusių medžių ir krūmų pavėsio negalėjo augti ir dauguma rožių.

Originalus Vilos d'Este projektas E. Duperac graviūroje 1573 m.:

 

Už Vilos d'Este rožių nuotraukas dėkojame: www.manoparkas.lt


 

Norintiems daugiau sužinoti apie šios vilos istoriją ir rožes, rekomenduojam paskaityti Isabella Barisi ir Michela Mollia knygą 'Roses at Villa d'Este'. Čia labai dau įdomių istorinių faktų, aprašomi apleistų sodų atkūrimo rūpesčiai, netgi yra rožynų schemos su išvardintomis veislėmis:

 

XIX a. pabaigoje viloje dažnai svečiuodavosi kompozitorius Franz Liszt'as, jis apsistodavo nedideliuose apartamentuose  pačiame vilos viršuje. Čia buvo ir mažas muzikos kambarėlis, vadinamas "Rožių kambariu". Šio kambario sienos ir lubos gausiai dekoruotos rožėmis: