2015.01.15

 

 

Latvijoje, Nacionaliniame Botanikos Sode Salaspilyje (NBD-National Botanical Garden), nuo 1965-ųjų vyksta intensyvi Rosa rugosa hibridų selekcija. Šiuo metu yra pristatyta 21 veislė. Specialistų komandai ilgus metus vadovavo Dzidra Rieksta. Visos veislės pavadintos latviškais moterų vardais.Tačiau nors D. Rieksta ir baigė aktyvų darba, Rosa rugosa hibridų selekcija botanikos sode tęsiasi. 2011 metais pristatytos trys naujos perspektyvios veislės. Latviškų rugosa hibridų kolekcijas galima pamatyti Nacionaliniame botanikos sode Salaspilyje bei Rundalės rožyne. Jauni augalai pasodinti ir Kauno botanikos sode.

 

'Abelziedz' (Rosa rugosa 'Alba' x 'Poulsen's Pink') 1957 m. - pati pirmoji pristatyta veislė:

 

'Ritausma'  (Rosa rugosa 'Plena' x 'Abelzieds') 1963 m. - pati populiariausia ir gražiausia veislė. Gaila, kad vakarų Europos kolekcijose ji labiau žinoma kitu vardu: 'Polareis' ir laikoma Strobel'io (Vokietija) veisle. Ponas Strobelis šią veislę gavo iš tuometinio Leningrado botanikos sodo be jokios informacijos apie selekcininką ir veislės pavadinimą. 1991 metais Strobelis ją užregistravo 'Polareis' vardu ir pažymėjo, kad veislė gauta iš Rusijos. Tik metams bėgant paaiškėjo, kad 'Ritausma' ir 'Polareis' yra viena ir ta pati veislė. 'Ritausma' išsiskiria labai gausiu žydėjimu, gražia žiedų forma, gausiomis kekėmis. Stiebai labai gausiai dygliuoti (vieni iš pikčiausių tarp rugos'ų), pirmus metus auga lėtokai. Vaisių nenokina. Žiedai kvapnūs, tačiau ir žiedai ir lapai turi specifinį pokvapį: tarsi primenantį kalendrą. 'Ritausma' galima atpažinti vien iš kvapo :) Važiuojant po Latviją galima neretai pamatyti gražių 'Ritausma' krūmų:

 

'Liga' (Rosa rugosa 'Plena' x 'Abelziedz') 1999 m.:

 

 

 

'Raita' ('Schneezwerg' x 'Sniedze') 2002 m. Smulkūs lapai, rugpjūčio antroje pusėje jau subrandina daug nedidelių raudonų vaisių. Gerai žydi pakartotinai:

 

 

'Sniedze' ('Schneezwerg' sėjinukas) 1999 m.:

 

'Parsla'  (Rosa rugosa 'Plena' x 'Abelziedz') 1980 m.:

 

'Zaiga'  (Rosa rugosa 'Plena' x ('Flammentanz' ir 'Abelziedz' žiedadulkių mišinys)) 1989 m. Turi mažiau tipiškų rugosa požymių, šaltomis žiemomis nedengta nušąla iki sniego dangos. Labai gausūs žiedynai, žydi pakartotinai. Stiebai švelnūs, mažai spygliuoti:

 

'Alise' 2005 m. - žemaūgė veislė, šakos driekiasi į plotį:

 

'Agnese' (2009 m.) - žemaūgė veislė:

 

'Vita' 2011 m. - nauja veislė tamsiais žiedais, krūmas neukštas (jauno augalo nuotrauka):

 

 

'Maija' 2011 m.:

 

'Santa' 2011 m. - puiki nauja veislė, išsiskirianti iš kitų. Krūmas neaukštas, auga plačiai, šakos driekiasi į šonus, gerai žydi pakartotinai. Žiedai balti su švelniu alyviniu atspalviu, gražios formos:

 

'Zilga' ('Schneezwerg' sėjinukas) 1999 m. :

 

'Kate' (Rosa rugosa 'Plena' x ('Polygold' ir 'Abelziedz' žiedadulkių mišinys)) 2002 m.:

 

'Lelde' 2007 m. - žemaūgė veislė:

 

'Smaida' - plačiai augantis, neaukštas krūmas. Labai gerai žydi pakartotinai. Puiki veislė:

 

'Violeta' 2005 m., krūmas aukštas:

 

 

'Agra' (Rosa rugosa 'Alba' x ('Feuermeer' ir 'Abelziedz' žiedadulkių mišinys)) 1998 m.:

 

'Guna' (Rosa rugosa 'Plena' x ('Parkdirektor Riggers' ir 'Abelzieds' žiedadulkių mišinys)) 1981 m.:

 

'Lydia Freimane' (Roberts Abolins, Aleksadrs Maizitis 1974 Latvija) - Latvijoje populiari veislė, tai ne D. Rieksta ir NBD veislė, o vaismedžių selekcininkų R. Abolins ir A. Maizitis hibridas. Iš rugosa veislių išsiskiria ypač dideliais žiedais, tačiau neatspari grybinėms ligoms. Vasaros antroje pusėje būna pusiau su lapais, šaltomis žiemomis nedengta apšąla iki sniego dangos.