2015.01.07

 

Dažniausiai rožių žiūrėti į Rundalę visi važiuoja liepą, kai žydi didžioji dauguma rožių. O mes praeitą vasarą specialiai išsiruošėm anksčiau, kai dar nežydi dauguma rožių, o žydi pačios anksčiausios: Rosa spinosissima hibridai arba taip vadinamos Škotiškos rožės bei kai kurios rūšys. Lankėmės birželio 1 dieną, įprastai gal reiktų važiuoti savaite ar dviem vėliau, bet praeitas pavasaris buvo ankstyvas.

Rožynas atrodė taip:

 

Daug rugosu dar tik ruošiasi žydėjimo bangai, bet jau buvo ir gausiau žydinčių atstovių:

 

Švietė tik spinosissima hibridų kampelis:

 

'Agnes'. Labai įdomus hibridas: Rosa rugosa x Rosa foetida f. persiana. Galima suskaičiuoti vos kelis Rosa rugosa pavykusius hibridus su gelsvos spalvos žiedais (apie ryškiai geltoną spalvą šioje grupėje geriau net nekalbėti). Pavykę Rosa rugosa hibridai - tai išlaikę Rosa rugosa pagrindinius požymius bei atsparumą šalčiams. Iš Rosa foetida ,Agnes, paveldėjo tik rudą stiebų spalvą. Dar 'Agnes' būdingi keistai pasigarbiniavę lapai. Rundalėje 'Agnes' atrodė tikrai puikiai, vėliau ji žydi jau ne taip gausiai - skleidžiasi tik pavieniai žiedai. Gerai žiemoja nedengiama ir nemėgsta pavėsingų vietų:

 

"Ristinummi" - rožė "rastinukė", rasta Suomijoje. Greičiausiai tai Rosa spimosissima ir Rosa rugosa hibridas.  Rasta prie Ristinummi miestelio  traukinių stoties apie 1990-uosius. Dėmesį patraukia labai stambūs žiedai.

 

 

'Queen Mary':

 

 

'Single Cherry':

 

"Husmoderrose" (Double Blush), Norvegijos rožė rastinukė:

 

'Kakwa' (J.A. Wallace, Kanada,  prieš 1973):

 

Rosa spinosissima 'Double Yellow'  arba 'William's Double Yellow' (John Williams, Anglija apie 1828m.), Rosa spinosissima ir Rosa foetida hibridas:

 

Rosa foetida žiedų spalva netgi šiais laikais pribloškia savo ryškumu. Ypač kai kitos geltonosios rožės dar nežydi. Dar vadinama Austrijos erškėčiu arba Austrijos Geltonąja. Nors pavadinimas siejamas su Austrija, šis erškėtis jau nuo seno buvo auginamas Azijoje, Persijoje. 12 a. ją į Ispaniją atsivežė Maurai. O 15 amžiuje per Turkiją atkeliavo į Vieną, o iš čia labai greitai paplito po Europą. Tuo metu Europoje nebuvo nė vieno erškėčio, o tuo labiau rožės geltonais žiedais. Selekcininkai tik ir svajojo kaip "išvilioti" Rosa foetida geltoną spalvą ir išvesti daug puošnių geltonų pakartotinai žydinčių rožių. Deja, tai pavyko tik 20 a. pradžioje. Rosa foetida ir jos "pusseserė" pilnaviduriais žiedais Rosa foetida 'Persiana' nenoriai dalinosi spalva, tačiau labai puikiai perdavė savo ypatingą neatsparumą grybinėms ligoms.

 

"Juhannusmorsian" ("Vidurvasario nuotaka") - Suomijos rastinukė, apie 1954 metus rasta pasodinta kapinėse:

 

'Von Scharnhors't (Peter Lambert, Vokietija, prieš 1914):

 

'Canary Bird' (Anglija, prieš 1945 m.). Rosa xanthina hibridas. Labai dailiai atrodo šakelės, tiesiog aplipę žiedeliais, lapai nedidukai. Įnoringa rožė, žiemai geriau pridengti:

 

Nils (Nilsinruusu) - Švedijos rastinukė, Rosa foetida ir Rosa spinosissima hibridas:

 

'Huldra' (Evert Nilsson, prieš 2009 m. 'Poppius' x Rosa rubiginosa):

 

Išskirtinis erškėtis: Rosa roxburghii - dar vadinama "kaštonine rože" dėl į kaštoną panašių dygliuotų žalių vaisių. Ypatingi ir lapai: lapą sudaro neįprastai daug lapelių, nuo 9 iki 15. Tai vietinė Kinijos bei Japonijos rūšis. Auginant Lietuvoje geriau kruopščiai dengti žiemai:

 

'Aicha':

 

'Fruhlingsgold'  (Kordes, Vokietija, 1951 m. ) - Rosa spinosissima hibridas, tačiau jau paradęs nemažai spinosissima būdingų požymių. Žydi vėliau pakartotinai. Mūsų kolekcijoje nepasiteisino, nedengta žiemoja prastokai, vėliau nesuformuoja gražaus krūmo. Šiek tiek šiltesnio klimato veislė. Tikrai nedengsime spinosissima hibridų - jie tiesiog privalo žiemoti puikiai (Rundalėje visas rožes smarkiai dengia žiemai):

 

Rosa villosa 'Ainola' :

 

Austin'o rožės ir didžioji dauguma kolekcijos atrodė taip: